Thursday Updates 1/11/18

Dragi frați și surori,

Recitind pilda ,,Fiului Risipitor’’ mi-au fost reamintite câteva lucruri care, cred eu, ar trebui să ne mai frământe inimile din când în când. Sunt convins că istoria vă este cunoscută: fiul tânăr, în ciuda cutumelor vremii, își cere partea de avere, pleacă din casa părintească, o risipește, are un moment de luciditate, se pocăiește și se întoarce acasă. Tatăl îl așteaptă și îl restaurează în calitatea de fiu. Fiul cel mare însă este extrem de supărat atât pe fratele său cât și pe tatăl său. În fiecare din aceste secvențe, Domnul Isus și-a șocat auditoriul; totul era împotriva obiceiurilor și rânduielilor lor. Singura parte care i-a mulțumit a fost atitudinea fiului mai mare…aceea li s-a părut îndreptățită, cu toate că și el acționa împotriva obiceiurilor. Însă cu el se identificau mai ușor…Mi-am amintit astfel că nouă ne place să fim identificați cu fiul cel tânăr…ne considerăm ,,întorși’’, ,,restaurați’’, ,,fii’’ ai Tatălui care ne-a așteptat și ne-a alergat în întâmpinare. Este corect să gândim așa. Răzvrătirii noastre, Dumnezeu îi răspunde cu dragoste părintească, ne oferă har, ne primește înapoi, ne iartă și ne tratează ca pe copii adevărați. Aceasta trebuie să ne facă recunoscători, smeriți, iubitori și îngăduitori. Din păcate, ispititorul ne amăgește și ne lăsăm tranformați în ,, fiul mai mare’’…considerînd că suntem îndreptățiți la moștenire…nu știm nici măcar să ne bucurăm de ea…îl disprețuim pe Tatăl și răzvrătirea noastră ni se pare că este ,,justificată’’…Inima se împietrește, nu mai este capabilă nici de compasiune, nici de dragoste și nici de respect…Iată de ce, trebuie să fim vigilenți, să reflectăm periodic asupra iubirii Tatălui, asupra răspunsului nostru și asupra stării inimii.

Vă propun să ne rugăm pentru:
Să ne rugăm pentru cei ce se confruntă cu suferință cauzată de boală, vârstă sau situații de viață:
Familia Hălălău (mama fratelui Bogdan Hălălău)
Fam. Radu Dan – rudă cu Ramona Floricel (fostă Patacă) – cancer
Fam. Burcă
Sora Ilieș
Să ne rugăm pentru unitatea credincioșilor, trăirea unei vieți în sfințenie și cu dedicare în slujire.
Să ne rugăm pentru protecția grupului care va călători în Israel între 26 Ianuarie – 4 Feb. 2018
Să ne rugăm pentru înțelepciune, pace, unitate în desfășurarea Adunării Generale

Evenimente viitoare:

– Duminică 14 Ianuarie – la serviciul de dimineață va predica fr. Horodincă.
– la serviciul de seară vom avea celebrarea a 20 de ani în misiunea Charity Cup

– Duminică 28 Ianuarie – la serviciul de dimineață va predica fr. George Pordea
– la serviciul de seară va predica fr. Gheorghe Pordea

– Duminică 4 Februarie – la serviciul de dimineață va predica fr. Marius Cruceru

– Vineri, 9 Feb. Ora 7.00 PM – Întâlnirea capilor de familie (Pregătire pentru adunarea generală)
– Duminică 11 Februarie – Cina Domnului
– Duminică 18 Februarie – Adunare Generală anuală – Serviciul de seară se suspendă

Vă reamintesc: în cazul unor condiții meteo extreme verificați mesajele email, pagina de Facebook a bisericii și pagina web a bisericii, unde va fi comunicată situația serviciilor bisericii.

Lecția de Școală Duminicală:

Titlul Lecției: Slăvește-L pe Domnul cu un cântec nou
Textul Lecției: Psalmul 96